WhatsApp Ne Kadar Güvenli?
WhatsApp Mesajları Devlet Tarafından İncelenebilir mi 2022?

 

WhatsApp uygulamasının güvenli olup olmadığını söyleyebilmek için öncelikle WhatsApp'ın nasıl çalıştığını bilmemiz gerekiyor. WhatsApp, uçtan uca şifreleme yöntemini kullanarak yazılı, sesli ve görüntülü mesajların kişiler arasında paylaşılmasını sağlayan bir uygulamadır. Uygulamaya telefon numarası ile kayıt işlemi yapıldıktan sonra her telefon numarasına özel olarak oluşturulan bir token (güvenlik belirteci) verilir. Uçtan uca şifreleme yönteminde sizin yazdığınız mesaj karşıdaki kişiye şifreli olarak gönderilir ve üçüncü kişiler bu mesajların içeriğini göremez. Yani mesajlara ulaşılsa bile mesajlar şifreli olduğundan dolayı içeriğe ulaşılamaz. WhatsApp, kendisinin dahi bu mesajların içeriğini göremediğini ifade etmektedir.

 

Bununla birlikte WhatsApp mesajlarına ulaşmanın birkaç istisnasına değinmek gerekir. Fakat bu istisnalar WhatsApp uygulamasının güvenlik açığından değil kişilerin kendi hatalarından kaynaklanmaktadır. Örneğin mesaj gönderilen kişinin telefonunun veya QR kodunun ele geçirilmesi ya da Ceza yargılaması kapsamında alınan kararla telefona el konulması ve Adli bilişim uzmanları tarafından telefonun şifresinin kırılması mesaj içeriklerine üçüncü kişilerin ulaşmasını sağlayabilir. Kişilerden kaynaklanan bu tarz hataları önlemek için de güçlü bir telefon şifresi belirlenmesi faydalı olacaktır. Bilindiği gibi 2016 yılında Rusya Büyükelçisine suikast düzenleyen failin telefonuna ait şifre çözülemediği için telefon içeriğine ulaşılamamıştır.

 

Sonuç olarak Devlet, WhatsApp mesajlarına ulaşamaz. Fakat yapılacak bir yasal düzenlemeyle WhatsApp mesajını gönderen Cihazın Bilgisi, Lokasyon bilgisi, Hesaba ait telefon bilgisi vs. ulaşabilir. Ya da Çin de olduğu gibi WhatsApp içerikleri kontrol edilemediğinden uygulamanın kullanılması tümden yasaklanabilir.

 

Bilişim Hukuku ve diğer alanlarla ilgili danışmanlık hizmeti almak için Avukata Sor uygulamasından veya diğer iletişim kanallarından bizimle iletişime geçebilirsiniz.