AVUKATA VEKALETNAME VERMEK İÇİN NELER GEREKLİ?

Vekâletname düzenleme yetkisi yurt içinde noterlere, yurt dışında ise  Türk Konsolosluklarına tanınmıştır. Vekâlet verecek gerçek ya da tüzel kişiler yurt içinde notere yurt dışında ise Türk Konsolosluklarına müracaat ederek vekâlet verecekleri avukat/avukatların sicil bilgilerini ve düzenlenmesini istedikleri vekâletin türünü belirterek vekâletname düzenlenmesini talep edebilirler. Vekalet türünü notere gitmeden önce avukatınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

Şahıslar Adına Noterden Vekaletname Vermek için Gerekli Belgeler;

Noterden vekaletname çıkarmak için Nüfus Cüzdanı veya Ehliyet aslı yeterlidir. Ayrıca kişilerin nasıl bir vekaletname çıkaracağını da notere söylemeleri gerekir. Örneğin Genel Vekaletname ya da boşanma için özel vekaletname çıkartmak istediklerini beyan etmeleri gerekir. Bu vekaletname türünü notere gitmeden önce avukatınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

Şirketler Adına Noterden Vekaletname Vermek için Gerekli Belgeler;

Şirket adına noterden vekâletname çıkarmak için Şirket yetkililerinin imza sirküleri ve yetki belgesi gerekmektedir. Şirket yetkilisi şirket adına vekalet verirken kendi adına da asaleten vekalet verebilir.

Çocuklar (Reşit Olmayanlar) Adına Noterden Vekaletname Vermek için Gerekli Belgeler;

Çocuklar (Reşit Olmayanlar) adına Vekâlet Verecek kişilerin; Velayet, anne ve baba tarafından müşterek olarak kullanılmakta ise anne ve babanın birlikte notere gitmesi ve Nüfus Cüzdanı ya da Ehliyet aslı götürmesi yeterlidir. Velayet anne ve babadan sadece birinde ise Nüfus Cüzdanı veya Ehliyet aslına ilaveten velayet hakkını belgeleyen mahkeme kararı aslı ya da nüfus kayıt örneği alınarak yalnızca velayet sahibi olan kişinin notere gitmesi yeterlidir.

BOŞANMA, TANIMA VE TENFİZ DAVALARI İÇİN ÖZEL VEKALETNAME;

Noterden vekalet çıkarma sırasında vekalet türünün de belirtilmesi gerekir. Bu vekalet türünün nasıl olacağı konusunda avukatınızdan bilgi alabilirsiniz. Boşanma davası için ya da kanunda sayılan bir takım diğer davalar için özel vekaletname çıkarmak gerekir. Özel vekaletname çıkarmak için yanınızda en az 2 adet resim bulundurmalı ve notere mutlaka boşanma, tanıma ve tenfiz için vekalet verildiği söylenmelidir.

OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN VEKALET VERMESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER;

Okuma yazma bilmeyen kişinin vekaletname vermesi için Noterlik Kanununun 87. Maddesi gereğince iki tanık bulundurulması gerekmektedir. Burada okuma yazma bilmeyen kişi hazır bulundurulacak ve iki tanık huzurunda maksadını notere beyan edecek, noter kişinin talebini yazdıktan sonra tutanağı okuyarak imza edecektir. Tanıklar okuma yazma bilmeyen şahsa ait beyan ve taleplerin kişinin arzusuna uygun olarak aynen tutanağa yazıldığını ve tutanağın şahsa okunduğunu, şahsın da okunan tutanağın beyan ve taleplerine uygun olarak tutulduğunu kabul ettiğine tanıklık edeceklerdir.

YURT DIŞINDA VEKÂLETNAME ÇIKARTMAK;

Yurt dışında ikamet etmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kendilerine en yakın Türk Konsolosluğu'na müracaat ederek büromuz adına vekalet çıkartması mümkündür. Yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vekalet çıkartmak için Türkiye'ye gelmesine gerek yoktur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Noter Vekalet Ücreti Ne Kadar?

Noterde vekaletname verme ücreti her yıl güncellenmektedir. Bu kapsamda Noter vekaletnamesi 2022 yılı ücretlerine Türkiye Noterler birliğinin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. 2024 yılında Noter genel vekaletname ücreti 500 TL- ile 650 TL arasında değişmektedir. Bu ücret, vereceğiniz vekaletin özel yetki içermesi veya birden fazla kişi ile birlikte vekalet verilmesi gibi hususlara göre değişmektedir. Bu nedenle en yakın notere giderek veya telefonla arayarak 2024 yılı noter vekalet ücretini net olarak öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Avukata Verilen Vekalet Kaç Yıl Geçerli? Vekaletin geçerlilik Süresi Var Mı?

Vekaletname süresi ne kadar süre geçerlidir sorusu sıkça karşılaştığımız sorulardan birisidir. Eğer avukata vekalet verilirken herhangi bir vekalet süresi belirlenmemiş ise yani süresiz vekaletname verilmiş ise kural olarak bu vekaletnamenin belirli bir geçerlilik süresi yoktur. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.