Samsun Ceza Avukatı

Samsun Ağır Ceza Avukatı

Ceza Hukuku ve Ceza Avukatlığı alanında bilgi ve tecrübe sahibi olan avukatlar halk arasında ceza avukatı ya da ağır ceza avukatı olarak bilinmektedir. Bu kapsamda Samsun Ceza Avukatı olarak ön plana çıkan avukatlık ofisimiz alanında uzman ekibiyle profesyonel bir şekilde Samsun Ceza Avukatı hizmeti vermektedir.

SAMSUN CEZA AVUKATI HANGİ DAVALARA BAKAR?

Ceza Avukatı, Türk Ceza Kanunu ve mevzuatımızda yer alan diğer ceza kanunları kapsamında başlatılan bir soruşturma ya da kovuşturmanın başından sonuna kadar mağdur/müşteki vekilliği veya Şüpheli/Sanık Müdafiliği yapar. Müvekkilinin talebi doğrultusunda ya da kendisinin lüzumlu gördüğü durumlarda (evde yapılan arama sırasında, kollukta alınan ifade sırasında veya mahkemede yapılacak savunma sırasında vb.) yapılacak işlemler sırasında hazır bulunur ve müvekkiline hukuki danışmanlık yapar.

Cumhuriyet savcısı, soruşturma işlemini tamamladıktan sonra suçun niteliğine göre Ağır Ceza Mahkemesinde ya da Asliye Ceza Mahkemesinde dava açar. Samsun Ceza Avukatı ise gerek soruşturma aşamasında gerekse bu ceza mahkemelerinde yürütülen kovuşturma aşamasında gerçeğin ortaya çıkması amacıyla müvekkilinin haklarını savunur.

OFİSİMİZİN İLGİLENDİĞİ DAVA VE İŞLERDEN BAZILARI

  • Soruşturma aşamasında müşteki vekilliği veya şüpheli müdafiliği,
  • Yakalama, el koyma, arama ve gözaltı gibi koruma tedbirlerine itiraz,
  • Tutuklama kararına karşı itiraz, müdahale ve cezaevi görüşmesi,
  • Ağır ceza mahkemesinde görülmekte olan ceza davalarında Ağır Ceza Avukatlığı,
  • Asliye ceza mahkemesinde görülmekte olan ceza davalarında Ceza Avukatlığı,
  • Soruşturma ve kovuşturma aşamasında hukuki durumdaki değişiklik nedeniyle tahliye süreçlerinin yönetilmesi,
  • İstinaf dilekçesi, temyiz dilekçesi ve kararın düzeltilmesi dilekçesi hazırlanarak başvuruların yönetilmesi,
  • İnfaz hukuku ve cezaevi uygulamalarından kaynaklanan sorunlara dair başvurular.

SAMSUN CEZA AVUKATI DURUŞMADA SANIK YERİNE SAVUNMADA BULUNABİLİR Mİ?

Avukat, müvekkilinden almış olduğu vekâletname ile onun adına kanunun izin verdiği bir takım işlemleri yapmaya yetkilidir. Fakat müvekkilinin yerine geçip onun adına olayı anlatamaz şüpheli veya sanığa sorulan sorulara kendisi cevap veremez. Sanık veya şüpheli, yaşanan olayı kendisi anlatmak zorundadır ve sorulan sorulara da kendisi cevap vermek durumundadır. Ancak ceza muhakemeleri kanunun vermiş olduğu susma hakkını kullanarak kendisi savunma yapmaktan kaçınabilir.

CEZA AVUKATI BİR DAVADA EN FAZLA KAÇ KİŞİNİN AVUKATLIĞINI YAPABİLİR?

Ceza avukatının bir davada birden çok sanığı savunmasında yasal olarak herhangi bir engel yoktur. Fakat bunun bir istisnası mevcuttur, menfaat çatışması. Eğer şüpheli veya sanıklar arasında menfaat çatışması yok ise yani birisi için yapılan savunma diğerinin haklarına zarar vermiyor ve savunmasını kısıtlamıyorsa ceza avukatı aynı davada herhangi bir sayı sınırlaması olmaksızın birden çok kişinin avukatlığını yapabilir.

CEZA AVUKATININ GÖREVİ NE ZAMAN BİTER?

Eğer aksine bir sözleşme yok ise ceza avukatının görevi karar kesinleşinceye kadar devam eder. Yani dava süreci sonunda karar verilmesi ile ceza avukatının görevi sona ermez. İstinaf ve Temyiz dilekçelerini hazırlayarak yasal süresi içerisinde ilgili hukuki yolları tüketmek zorundadır.

SAMSUN CEZA AVUKATININ AVUKATLIK ÜCRETİ NE KADAR 2024 GÜNCEL?

Avukatlık ücreti, 2024 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirtilen tutarların altında olmamak şartıyla davanın görüleceği şehir, davanın hukuki boyutu ve avukatın kendi tarifesine göre değişiklik göstermektedir. Resmi gazetede yayınlanan 2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Asliye Ceza Mahkemesinde görülen ceza davasında ceza avukatı avukatlık ücreti ve Ağır ceza mahkemesinde görülen ağır ceza davasında ağır ceza avukatı avukatlık ücreti için alt sınırları belirlemiş olup yukarıda belirttiğimiz üzere yapılacak işe göre ücret değişmektedir.

Samsun ceza avukatı ücreti 2024 yılı içerisinde Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen ceza davaları için ortalama 20.000 TL – 30.000 TL arasında değişmekte iken Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen Ağır Ceza Avukatı ücreti ortalama 35.000 TL – 60.000 TL arasında değişmektedir.

SAMSUN CEZA DAVASI İÇİN AVUKATA DANIŞMA 2024

Ofis Merkezimiz Samsun'un Vezirköprü ilçesinde olmakla birlikte başta Samsun, Havza ve Ladik bölgesi olmakla üzere Türkiye genelinde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Bu kapsamda Samsun Ağır Ceza Avukatı ya da Samsun Ceza Avukatı hizmeti almak için bizi arayabilir veya Avukata Sor bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.