Havza Ceza Avukatı

Tarihi ve kültürüyle öne çıkan Havza, avukat mesleğini icra edenlerin de uzmanlık alanlarında çalışmayı tercih ettiği önemli bir ilçemizdir. Birçok şehrin kesişim noktası halinde olan ve dolayısıyla ticari hayatın ve sosyal hayatın canlı olduğu ilçede Havza Avukatlık Bürosu Hizmeti de oldukça önemli bir yer alıyor. Havza'da bulunan hukuk bürolarında çalışan avukatlar farklı uzmanlık alanlarında eğitim almış ve tecrübe kazanmış avukatlardan oluşuyor.

Avukatların Temel Görevleri Nelerdir?

Havza avukatları diğer şehirlerde olduğu gibi hukuksal konularda müvekkillerine yol gösterici ve problem çözücü bir rol üstlenmektedir. Bununla birlikte avukatlar adli ve idari merciiler karşısında gerçek veya tüzel kişileri temsil etmek, müvekkillerinin haklarını savunmak ve onlar adına gerekli her türlü hukuki süreci yürütmekle görevlidir. Avukat kendisine verilen işi herhangi bir süreye tabi olmaksızın başından sonuna kadar takip etmekle yükümlüdür. Çalışma alanları oldukça geniş olan Avukatlık mesleğinde dikkat ve özen yükümlülüğününön plana çıktığı önemli bir meslektir. Havza'da Avukat olarak çalışan kişiler kendi bürolarında çalışabileceği gibi başka bir avukat ile ortak olarak ya da sözleşmeli olarak çalışabilir.

Havza Baro Avukatı

Avukatlar yasal mevzuat gereği meslek odaları olan barolara üye olmak zorundadırlar. Havza avukatları da samsun barosuna kayıtlı olarak görev yapmaktadır. Havza Barosu yoktur. Havza'da çalışan meslektaşlarımızdan Havza barosu avukatı olarak bahsedildiğine şahit olduğumuzdan dolayı bu açıklamayı yapmak gerekmiştir.

Havza Avukatları Hangi Davalara Bakar?

Avukatlar temel olarak müvekkillerinin her türlü dava ve takiplerini yürütmek ve sonuçlandırmak konusunda görevli ve yetkilidir. Uzmanlık alanı ise mesleğini icra eden avukatın kendisini belirli bir alanda geliştirmesini ve ilgilendiği davaların çoğunluğunun bu alanda şekillenmesini ifade eder. Yani icra avukatı ya da ceza avukatı olmak için herhangi bir sınava girmek ya da sertifika almak gerekmez. Örneğin; çoğunlukla tazminat davası ile ilgilenen bir Havza avukatı tazminat davaları (trafik kazası tazminatı, iş kazası tazminatı vs.) konusunda uzman olduğunu söyleyebilir. 

Sonuç olarak mevzuatımızda avukatlar için belirli bir branş seçme durumu söz konusu olmadığından dolayı yukarıda yapılan tanımlamaların halk arasında avukatın bilgi ve tecrübesine göre yapıldığı unutulmamalıdır. 

Avukat Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Havza Avukatlık ve Danışmanlık bürosu sayısı Türkiye genelindeki duruma paralel olarak son zamanlarda oldukça artış göstermiştir. Dolayısıyla hangi avukatla çalışacağınızı seçmek önem arz etmektedir. İnternet bağlantınızı kullanarak samsun barosunun internet sitesinden Havza avukat bilgilerine ulaşabilir, ihtiyacınız olan alanda hukuki danışmanlık için uygun bir avukat ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken öncelikli konu hangi hukuk alanında yardım almanız gerektiğini doğru tespit etmektir. Daha sonrasında Havza Miras AvukatıHavza Ceza Avukatı gibi araştırmalar yaparak doğru seçimde bulunma ihtimalinizi artırabilirsiniz. Örneğin; İşten ayrılmanız dolayısıyla işçi alacağınız olması durumunda Havza işçi avukatı olarak bilinen ve iş hukuku alanında çalışan bir avukat ile; trafik kazası nedeniyle tazminat alacağı ya da iş kazası nedeniyle tazminat alacağınız olması durumunda Havza tazminat avukatı olarak bilinen ve tazminat hukuku alanında çalışan bir avukat ile çalışmanız hukuki süreci daha hızlı ve güvenli olarak yürütmek için doğru bir seçim olacaktır.

Bununla birlikte Avukatlık mesleğinin de çağın şartlarına uyum sağlayarak dijitalleştiğini belirtmekte fayda var. Bireysel olarak avukata ulaşamama durumu ya da dava dosyası hakkında bilgi alamama sorunu artık avukatlığın dijitalleşmesi ile birlikte sona ermiştir. Bu alanda Samsun bölgesinin öncü avukatlık bürolarından olan Özgür Hukuk Bürosunun kullanmış olduğu; dosyadaki önemli gelişmeleri müvekkillerine kısa mesaj olarak ileten SMS Bilgilendirme Servisi ve E-Tahsilat Sistemi gibi sistemlerin kullanılıyor olmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Bu hizmetler kurumsal avukatlık ofislerinde müvekkillere ÜCRETSİZ olarak sunulmaktadır.

Havza Ceza Avukatı - Havza Ağır Ceza Avukatı

Ceza Hukuku ve Ceza Avukatlığı alanında bilgi ve tecrübe sahibi olan avukatlar halk arasında ceza avukatı ya da ağır ceza avukatı olarak bilinmektedir. Bu kapsamda Havza Ceza Avukatı olarak ön plana çıkan avukatlık ofisimiz alanında uzman ekibiyle profesyonel bir şekilde Havza Ceza Avukatı hizmeti vermektedir.

HAVZA'DA AĞIR CEZA MAHKEMESİ VAR MI?

Ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren bir suçla ilgili soruşturma tamamlandıktan sonra suçun işlendiği yerdeki Ağır Ceza Mahkemesinde ceza davası açılır. Fakat Havzada Ağır Ceza Mahkemesi olmadığı için soruşturması tamamlanan dosyaların ceza davası Vezirköprü Ağır Ceza Mahkemesinde açılır. Örneğin Havzada yapılan bir uyuşturucu operasyonu sonucunda uyuşturucu ticareti yaptığı iddia edilen kişiler hakkında Havza Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma tamamlanır ve Vezirköprü Ağır Ceza Mahkemesinde ceza davası açılır. Aynı şekilde Ladikte Ağır Ceza Mahkemesi olmadığı için Ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlarla ilgili ceza davaları Vezirköprü Ağır Ceza Mahkemesinde açılmaktadır.

Dolayısıyla Havzada yaşanan ağır cezalık suçlar için Havza ceza avukatı ya da Havza Ağır Ceza Avukatı gibi aramalar yapılıyor olsa da uzun süren yargılamalar Vezirköprü Ağır Ceza Mahkemesinde görüleceği için Vezirköprü Ceza Avukatı veya Vezirköprü Ağır Ceza Avukatı ile çalışılması kişiler açısından daha doğru bir seçim olacaktır. Özellikle tutuklu kişi için avukat tutmak isteniyorsa Cezaevinin de Vezirköprü'de olması nedeniyle Vezirköprü Ceza Avukatı hizmeti almak oldukça elzemdir. Aksi takdirde ceza avukatı müvekkili ile bir kez mecburiyetten görüşmekte ve daha sonra cezaevi ziyareti yapmadığı ve cezaevindeki tutuklunun durumunu yakından takip etmediği için tutuklu kişi ve ailesi mağdur olmaktadır.

HAVZA CEZA AVUKATI HANGİ DAVALARA BAKAR?

Ceza Avukatı, Türk Ceza Kanunu ve mevzuatımızda yer alan diğer ceza kanunları kapsamında başlatılan bir soruşturma ya da kovuşturmanın başından sonuna kadar mağdur/müşteki vekilliği veya Şüpheli/Sanık Müdafiliği yapar. Müvekkilinin talebi doğrultusunda ya da kendisinin lüzumlu gördüğü durumlarda (evde yapılan arama sırasında, kollukta alınan ifade sırasında veya mahkemede yapılacak savunma sırasında vb.) yapılacak işlemler sırasında hazır bulunur ve müvekkiline hukuki danışmanlık yapar.

Cumhuriyet savcısı, soruşturma işlemini tamamladıktan sonra suçun niteliğine göre Ağır Ceza Mahkemesinde ya da Asliye Ceza Mahkemesinde dava açar. Havza Ceza Avukatı ise gerek soruşturma aşamasında gerekse bu ceza mahkemelerinde yürütülen kovuşturma aşamasında gerçeğin ortaya çıkması amacıyla müvekkilinin haklarını savunur.

HAVZA CEZA AVUKATI DURUŞMADA SANIK YERİNE SAVUNMADA BULUNABİLİR Mİ?

Avukat, müvekkilinden almış olduğu vekâletname ile onun adına kanunun izin verdiği bir takım işlemleri yapmaya yetkilidir. Fakat müvekkilinin yerine geçip onun adına olayı anlatamaz şüpheli veya sanığa sorulan sorulara kendisi cevap veremez. Sanık veya şüpheli, yaşanan olayı kendisi anlatmak zorundadır ve sorulan sorulara da kendisi cevap vermek durumundadır. Ancak ceza muhakemeleri kanunun vermiş olduğu susma hakkını kullanarak kendisi savunma yapmaktan kaçınabilir.

HAVZA CEZA AVUKATININ AVUKATLIK ÜCRETİ NE KADAR 2024

Avukatlık ücreti, 2024 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirtilen tutarların altında olmamak şartıyla davanın görüleceği şehir, davanın hukuki boyutu ve avukatın kendi tarifesine göre değişiklik göstermektedir. Resmi gazetede yayınlanan 2024 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Asliye Ceza Mahkemesinde görülen ceza davasında havza ceza avukatı avukatlık ücreti ve Ağır ceza mahkemesinde görülen ağır ceza davasında havza ağır ceza avukatı avukatlık ücreti için alt sınırları belirlemiş olup yukarıda belirttiğimiz üzere yapılacak işe göre ücret değişmektedir.

Samsun Havza ceza avukatı ücreti 2024 yılı içerisinde Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen davalarda ceza avukatı ücreti ortalama 20.000 TL – 30.000 TL arasında değişmekte iken Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen davalarda Ağır Ceza Avukatı ücreti ortalama 35.000 TL – 60.000 TL arasında değişmektedir.

HAVZA CEZA DAVASI İÇİN AVUKATA DANIŞMA 2024

Ofis Merkezimiz Samsun'un Vezirköprü ilçesinde olmakla birlikte başta Samsun, Havza ve Ladik bölgesi olmakla üzere Türkiye genelinde avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Bu kapsamda Havza Ağır Ceza Avukatı ya da Havza Ceza Avukatı hizmeti almak için bizi arayabilir veya Avukata Sor bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.