Samsun Ceza Avukatı

Samsun Ağır Ceza Avukatı

Ceza Hukuku ve Ceza Avukatlığı alanında bilgi ve tecrübe sahibi olan avukatlar halk arasında Samsun ceza avukatı ya da Samsun ağır ceza avukatı olarak bilinmektedir. Bu kapsamda Samsun Ceza Avukatı hizmeti bakımından ön plana çıkan avukatlık ofisimiz alanında uzman ekibiyle profesyonel bir şekilde Samsun Ceza Avukatı hizmeti vermektedir.

AVUKATLIK OFİSİMİZİN İLGİLENDİĞİ DAVA VE İŞLERDEN BAZILARI

  • Soruşturma aşamasında müşteki vekilliği veya şüpheli müdafiliği,

  • Yakalama, el koyma, arama ve gözaltı gibi koruma tedbirlerine itiraz,

  • Tutuklama kararına karşı itiraz, müdahale ve cezaevi görüşmesi,

  • Ağır ceza mahkemesinde görülmekte olan ceza davalarında Ağır Ceza Avukatlığı,

  • Asliye ceza mahkemesinde görülmekte olan ceza davalarında Ceza Avukatlığı,

  • Soruşturma ve kovuşturma aşamasında hukuki durumdaki değişiklik nedeniyle tahliye süreçlerinin yönetilmesi,

  • İstinaf dilekçesi, temyiz dilekçesi ve kararın düzeltilmesi dilekçesi hazırlanarak başvuruların yönetilmesi,

  • İnfaz hukuku ve cezaevi uygulamalarından kaynaklanan sorunlara dair başvurular.

CEZA DAVASINDA CEZA AVUKATI TUTMAK GEREKİR Mİ?

Yargının 3 sacayağından birini temsil eden avukatlık mesleğinin ceza hukukundaki yeri oldukça önemlidir. Kişi özgürlüğü ve güvenliğini doğrudan ilgilendiren bu alanda yaşanacak en küçük mağduriyet geri dönüşü mümkün olmayan zararlar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle konusu her ne olursa olsun yürütülen bir soruşturma ya da kovuşturma sürecinde alanında uzman bir ceza avukatının desteğini almak oldukça önemlidir.

Sonuç olarak ceza davasında, ceza avukatı tutmak zorunlu değildir ancak konunun önemine binaen alanında uzman bir ceza avukatından yardım almanızı tavsiye etmekteyiz.

SAMSUN CEZA AVUKATI HANGİ DAVALARA BAKAR?

Samsun Ceza Avukatları, Türk Ceza Kanunu ve mevzuatımızda yer alan diğer ceza kanunları kapsamında başlatılan bir soruşturma ya da kovuşturmanın başından sonuna kadar mağdur/müşteki vekilliği veya Şüpheli/Sanık Müdafiliği yapar. Müvekkilinin talebi doğrultusunda ya da kendisinin lüzumlu gördüğü durumlarda (evde yapılan arama sırasında, kollukta alınan ifade sırasında veya mahkemede yapılacak savunma sırasında vb.) yapılacak işlemler sırasında hazır bulunur ve müvekkiline hukuki danışmanlık yapar.

Cumhuriyet savcısı, soruşturma işlemini tamamladıktan sonra suçun niteliğine göre Ağır Ceza Mahkemesinde ya da Asliye Ceza Mahkemesinde dava açar. Samsun Ceza Avukatı ise gerek soruşturma aşamasında gerekse bu ceza mahkemelerinde yürütülen kovuşturma aşamasında gerçeğin ortaya çıkması amacıyla müvekkilinin haklarını savunur.

SAMSUN CEZA AVUKATI DURUŞMADA SANIK YERİNE SAVUNMADA BULUNABİLİR Mİ?

Avukat, müvekkilinden almış olduğu vekâletname ile onun adına kanunun izin verdiği bir takım işlemleri yapmaya yetkilidir. Fakat müvekkilinin yerine geçip onun adına olayı anlatamaz şüpheli veya sanığa sorulan sorulara kendisi cevap veremez. Sanık veya şüpheli, yaşanan olayı kendisi anlatmak zorundadır ve sorulan sorulara da kendisi cevap vermek durumundadır. Ancak ceza muhakemeleri kanunun vermiş olduğu susma hakkını kullanarak kendisi savunma yapmaktan kaçınabilir.

SAMSUN CEZA AVUKATI BİR DAVADA EN FAZLA KAÇ KİŞİNİN AVUKATLIĞINI YAPABİLİR?

Ceza avukatının bir davada birden çok sanığı savunmasında yasal olarak herhangi bir engel yoktur. Fakat bunun bir istisnası mevcuttur, menfaat çatışması. Eğer şüpheli veya sanıklar arasında menfaat çatışması yok ise yani birisi için yapılan savunma diğerinin haklarına zarar vermiyor ve savunmasını kısıtlamıyorsa ceza avukatı aynı davada herhangi bir sayı sınırlaması olmaksızın birden çok kişinin avukatlığını yapabilir.

SAMSUN CEZA AVUKATININ GÖREVİ NE ZAMAN BİTER?

Eğer aksine bir sözleşme yok ise ceza avukatının görevi karar kesinleşinceye kadar devam eder. Yani dava süreci sonunda karar verilmesi ile ceza avukatının görevi sona ermez. İstinaf ve Temyiz dilekçelerini hazırlayarak yasal süresi içerisinde ilgili hukuki yolları tüketmek zorundadır.

SAMSUN CEZA AVUKATININ AVUKATLIK ÜCRETİ NE KADAR 2022 GÜNCEL?

Avukatlık ücreti, 2022 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirtilen tutarların altında olmamak şartıyla davanın görüleceği şehir, davanın hukuki boyutu ve avukatın kendi tarifesine göre değişiklik göstermektedir. Resmi gazetede yayınlanan 2022 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Asliye Ceza Mahkemesinde görülen ceza davasında ceza avukatı avukatlık ücreti ve Ağır ceza mahkemesinde görülen ağır ceza davasında ağır ceza avukatı avukatlık ücreti için alt sınırları belirlemiş olup yukarıda belirttiğimiz üzere yapılacak işe göre ücret değişmektedir.

Yukarıdaki ücretler kanunen belirlenen alt sınır ücretlerdir. Samsundaki ceza avukatlarının uygulamada almış olduğu ortalama ücretlere değinmek gerekirse; 2022 yılı içerisinde Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen ceza davaları için 2022 Samsun ceza avukatı ücreti ortalama 6.000 TL – 10.000 TL arasında değişmekte iken Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen ceza davaları için 2022 Samsun Ağır Ceza Avukatı Ücreti ortalama 12.000 TL – 30.000 TL arasında değişmektedir. Fakat yukarıda bahsedildiği üzere bu miktarlar KESİN DEĞİLDİR! dolayısıyla dosyanın durumuna, yapılacak işe ve Ceza Avukatının kendi tarifesi göre değişmektedir.

SAMSUN CEZA DAVASI İÇİN AVUKATA DANIŞMA 2022

Samsun Ağır Ceza Avukatı ya da Samsun Ceza Avukatı hizmeti almak için bizi arayabilir veya Avukata Sor bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.