Vezirköprü Ceza Avukatı

Her ne kadar mevzuatımızda avukatların branşlaşması söz konusu olmadığı için ceza avukatı şeklinde bir tanımlama doğru olmasa da halk arasında ceza hukuku alanında bilgi ve tecrübesi olan avukatlara ceza avukatı veya ağır ceza avukatı gibi tanımlamalar yapıldığı için biz de yazımızın daha anlaşılır olması açısından ceza avukatı tanımlamasını kullanacağız.

OFİSİMİZİN İLGİLENDİĞİ DAVA VE İŞLERDEN BAZILARI

  • Soruşturma aşamasında müşteki vekilliği veya şüpheli müdafiliği,
  • Yakalama, el koyma, arama ve gözaltı gibi koruma tedbirlerine itiraz,
  • Tutuklama kararına karşı itiraz dilekçesi hazırlanması
  • Ağır ceza mahkemesinde görülmekte olan ceza davalarında ceza avukatlığı,
  • Asliye ceza mahkemesinde görülmekte olan ceza davalarında ceza avukatlığı,
  • Soruşturma ve kovuşturma aşamasında hukuki durumdaki değişiklik nedeniyle tahliye talebi dilekçesi hazırlanması,
  • İstinaf dilekçesi, temyiz dilekçesi ve kararın düzeltilmesi dilekçesi hazırlanması ve başvuruları,
  • İnfaz hukuku ve cezaevi uygulamalarından kaynaklanan sorunlara dair başvurular.

 

CEZA AVUKATI TUTMAK GEREKİR Mİ?

Yargının 3 sac ayağından birini temsil eden avukatlık mesleğinin ceza hukukundaki yeri oldukça önemlidir. Kişi özgürlüğü ve güvenliğini doğrudan ilgilendiren bu alanda yaşanacak en küçük mağduriyet geri dönüşü mümkün olmayan zararlar ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle konusu her ne olursa olsun yürütülen bir soruşturma ya da kovuşturma sürecinde alanında uzman bir ceza avukatının desteğini almak oldukça önemlidir.

Sonuç olarak ceza davasında, ceza avukatı tutmak zorunlu değildir ancak konunun önemine binaen alanında uzman bir ceza avukatından yardım almanızı tavsiye etmekteyiz.

CEZA AVUKATI HANGİ DAVALARA BAKAR?

Ceza avukatı, Türk Ceza Kanunu ve mevzuatımızda yer alan diğer ceza kanunları kapsamında başlatılan bir soruşturma ya da kovuşturmanın başından sonuna kadar mağdur/müşteki vekilliği veya Şüpheli/Sanık Müdafiliği yapar. Müvekkilinin talebi doğrultusunda ya da kendisinin lüzumlu gördüğü durumlarda (evde yapılan arama sırasında, kollukta alınan ifade sırasında veya mahkemede yapılacak savunma sırasında vb.) yapılacak işlemler sırasında hazır bulunur ve müvekkiline hukuki danışmanlık yapar.

Cumhuriyet savcısı, soruşturma işlemini tamamladıktan sonra suçun niteliğine göre Ağır Ceza Mahkemesinde ya da Asliye Ceza Mahkemesinde dava açar. Ceza Avukatı ise gerek soruşturma aşamasında gerekse bu ceza mahkemelerinde yürütülen kovuşturma aşamasında gerçeğin ortaya çıkması amacıyla müvekkilinin haklarını savunur.

CEZA AVUKATI DURUŞMADA SANIK YERİNE SAVUNMADA BULUNABİLİR Mİ?

Avukat, müvekkilinden almış olduğu vekâletname ile onun adına kanunun izin verdiği bir takım işlemleri yapmaya yetkilidir. Fakat müvekkilinin yerine geçip onun adına olayı anlatamaz şüpheli veya sanığa sorulan sorulara kendisi cevap veremez. Sanık veya şüpheli, yaşanan olayı kendisi anlatmak zorundadır ve sorulan sorulara da kendisi cevap vermek durumundadır. Ancak ceza muhakemeleri kanunun vermiş olduğu susma hakkını kullanarak kendisi savunma yapmaktan kaçınabilir.

CEZA AVUKATI BİR DAVADA EN FAZLA KAÇ KİŞİNİN AVUKATLIĞINI YAPABİLİR?

Ceza avukatının bir davada birden çok sanığı savunmasında yasal olarak herhangi bir engel yoktur. Fakat bunun bir istisnası mevcuttur, menfaat çatışması. Eğer şüpheli veya sanıklar arasında menfaat çatışması yok ise yani birisi için yapılan savunma diğerinin haklarına zarar vermiyor ve savunmasını kısıtlamıyorsa ceza avukatı aynı davada herhangi bir sayı sınırlaması olmaksızın birden çok kişinin avukatlığını yapabilir.

CEZA AVUKATININ GÖREVİ NE ZAMAN BİTER?

Eğer aksine bir sözleşme yok ise ceza avukatının görevi karar kesinleşinceye kadar devam eder. Yani dava süreci sonunda karar verilmesi ile ceza avukatının görevi sona ermez. İstinaf ve Temyiz dilekçelerini hazırlayarak yasal süresi içerisinde ilgili hukuki yolları tüketmek zorundadır.

CEZA AVUKATININ AVUKATLIK ÜCRETİ NE KADAR?

Avukatlık ücreti, 2020 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirtilen tutarların altında olmamak şartıyla davanın görüleceği şehir, davanın hukuki boyutu ve avukatın kendi tarifesine göre değişiklik göstermektedir. Resmi gazetede yayınlanan 2020 yılı tarifesine göre Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen ceza davalarında ceza avukatının avukatlık ücreti 3.400 TL, Ağır ceza mahkemelerinde görülen ceza davalarında 6.810 TL’ nin altında olamaz. Bu miktarlar alt sınır olarak belirlenmiş olup yukarıda belirttiğimiz üzere yapılacak işe göre ücret değişmektedir.

Samsun Vezirköprü ceza avukatı ücreti 2020 yılı içerisinde Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen ceza davaları için ortalama 4.000 TL – 10.000 TL arasında değişmekte iken Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen ceza davaları için ortalama 8.000 TL – 20.000 TL arasında değişmektedir.

 

CEZA DAVASI İÇİN AVUKATA SOR

Ağır Ceza davası ya da Ceza davası ile ilgi hukuki yardım almak için internet sitemizdeki ilgili yazılarımızı okuyabilir ya da site ana sayfasında yer alan Avukata Sor bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Avukata Sor

Hukuki problemleriniz hakkında sormak istediğiniz soruları bu formu doldurarak bize iletebilirsiniz. En kısa sürede avukatlarımız sizinle iletişime geçecektir.